Co to są elektrośmieci?

 

Co to są elektrośmieci?

 

Na elektrośmieci składają się wszystkie urządzenia zasilane prądem - elektryczne i elektoniczne w tym lodówki, zmywarki, pralki, suszarki do bielizny, żelazka, telewizory, odbiorniki radiowe, dyktafony, odtwarzacze CD i DVD, magnetowidy, komputery, monitory, laptopy, drukarki, skanery, świetlówki, żarówki elektrooszczędne, kuchnie elektryczne i elektryczno-gazowe, płyty i piekarniki, suszarki do włosów, ogrzewacze elektryczne, telefony, wagi elektroniczne, kuchnie mikrofalowe, klimatyzatory, czajniki elektryczne, tostery.

 

Dlaczego nie wolno wyrzucać elektrośmieci na śmietnik?

 

Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika, nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo, które obowiązuje w Polsce od 29 lipca 2005 (ustawa o ZSEE). Grozi  za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

 

Jakie szkodliwe substancje znajdują się w elektrośmieciach?

 

Rtęć – znajduje się w świetlówkach. Większość jej związków jest silnie toksyczna i stanowi częste zanieczyszczenie środowiska. Ostre zatrucie parami rtęci wywołuje zapalenie płuc i oskrzeli prowadzące niekiedy do śmiertelnej niewydolności oddechowej.

Kadm – zawarty w bateriach narusza przemiany metaboliczne wapnia, magnezu, żelaza, cynku i miedzi. Wypłukiwanie przez kadm, wapnia ze szkieletu i innych narządów powoduje deformację i łamanie się kości, uszkodzenia narządów wewnętrznych i zaburzenia wszystkich funkcji regulacyjnych organizmu, w których niezbędny jest udział wapnia, magnezu lub innych biopierwiastków

PCB (Polichlorowane bifenyle) – mogą wywoływać nowotwory, choroby układów immunologicznego i nerwowego, uszkodzenia wątroby, bezpłodność, a także uszkodzenie płodu u kobiet w ciąży.

Związki bromu – mają zastosowanie w komputerach, po przeniknięciu do środowiska powodują problemy neurologiczne i choroby układu rozrodczego.

Freon (R-12 dichlorodifluorometan) – freony uznano powszechnie w latach '90 XX wieku za szkodliwe dla środowiska. Uważa się, że ich emisja do środowiska jest jedną z głównych przyczyn zanikania warstwy ozonowej w atmosferze ziemskiej

Azbest – używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych ze względu na właściwości izolacyjne. Powoduje wiele ciężkich chorób i jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej.